قوانین و مقررات

ما این حق را داریم که آگهی هایی که شرایط و قوانین ما را نقض می کنند را منتشر نکنیم . آگهی شما باید برای تمامی سنین مناسب باشد و به هیچ نژاد ، مذهب و ملیتی توهین نکند ! توجه داشته باشید که آگهی هایی که شرایط و قوانین ما را نقض کنند بدون اطلاع قبلی حذف خواهند شد !

صفحه قوانین و مقررات

عایق حرارتی ساختمان

اخبار اکتبر 5, 2019

اهمیت صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف و ایجاد هزینه های سرسام آوره امروزه مورد توجه قرارگرفته است .

در جهت صنعت عایق (حرارتی ) به عنوان پیشنهادی  مطمئن و مقرون به صرفه مورد توجه کشورهای پیشرفته و در حال توسعه دنیا قرار گرفته است.

اما متأسفانه  با توجه به اهمیت عایق کاری باز در ایران خلا های وجود دارد و سازندگان به این موارد توجه زیادی نمیکنند .

متاسفانه برخی از سازندگان استفاده از عایق های  حرارتی را موضوعی برای پر کردن جیب کارخانه ها بازگو میکنند که این سخن کاملا اشتباهست و

ساختمان باید براساس شرایط محیطی عایق بندی شود.

در این مقاله به بررسی انواع عایق حرارتی و اهمیت آنها می پردازیم .

 

عایق حرارتی

به مصالحی که دارای مقاومت حرارتی بسیار بالایی هستند و از اتلاف انرژی و انتقال آن بین دو محیط جلوگیری می کنند،عایق حرارتی گفته می شود.

در واقع،عایق های حرارتی باعث جلوگیری یا کند شدن فرایند انتقال گرما و دما می شود.عایق های حرارتی در بسیاری از صنایع به خصوص صنایع ساختمان سازی و تاسیسات استفاده می شوند.

انتقال دما،از محیطی به محیط دیگر اجتناب ناپذیراست،اما با عایق کاری درست و اصولی سقف،کف،دیوارها،لوله هاوکانال ها سرعت این فرایند را می توان تا حد بسیار چشمگیری کاهش داد و از اتلاف انرژی جلوگیری کرد.

عایق کاری و ضرورت آن

عایق کاری یک از ملزوماتی است که باید برای ساختمان ها اجرا شود. به کمک عایق کاری استاندارد می توان یک خانه را 5درجه در زمستان گرم تر و 10 درجه در تابستان خنک تر نگه داشت..

یکی دیگر از عایق های مورد نیاز برای ساختمان ها عایق های صوتی می باشد که برای جلوگیری از ورود و خروج صداها به کار می رود.

اگرچه عایق کاری تاحدودی هزینه تمام شده ساختمان را افزایش می دهد، اما بعد از چند سال هزینه اولیه جبران خواهد شد.

انواع عایق های حرارتی

_عایق های الاستومری
_عایق پلی ایزوسیانورات
_فنولیک
_عایق پلی اتیلن
_عایق پلی استایرن
_پشم سنگ
_عایق پلی یورتان
_فوم شیشه
_پشم سرامیک
_کلسیم سیلیکات

عایق حرارتی ساختمان

عایق الاستومری :

امروزه در صنعت تاسیسات،استفاده از عایق الاستومری جهت عایق کاری سیستم کانال های تهویه مطبوع و سیستم های گرمایش-سرمایش از قبیل لوله های سرد و گرم ،مخازن .

قطعات واتصالات وهمچنین کانال های هوارسان و در صنایعی از قبیل تاسیسات ساختمانی ،صنعتی،نفت و گازوپتروشیمی به دلایل زیست محیطی و بهداشتی بودن و راندمان بالا وجلوگیری بیشتر از افت انرژی و سهولت در نصب و تقیل زمان نصب به امری اجتناب ناپذیرو متداول مبدل گشته است.

عایق الاستومری به شکل پیش ساخته با ساختارِ سلولیِ بسته ،در انواع متنوع و در ضخامتهای متفاوت به صورت “رولی” و “لوله ای” تولید و به بازار عرضه می گردد.

عایق الاستومری ،جهت عایق کاریِ مقاطع و سطح های با کندانسِ بالا مورد استفاده قرار میگیرد.

عایق الاستومری در برابرِ حرارت بالا، گاز ازن و اشعه ماورای بنفش و همچنین در برابر شرایطِ نامناسب جوی ،رطوبت،آلاینده ها و گازهای خورنده و همچنین مواد شیمیایی، مقاومت بسیار بالایی دارد..

عایق الاستومری همچنین در مقابلِ انتشارِبخار آب مقاوم می باشد، تا حدی که جذبِ رطوبتِ این عایقها در دوره ی زمانیِ یک ماهه نهایتاً 10 درصدِ وزنِ آنهاست که در مقایسه با عایقهای سنتی از قبیل پشم شیشه و پشم سنگ، جذبِ رطوبت 10000 برابر کمتر است.

عایق الاستومری در هنگام حریق، شعله ور نشده و گازهای سمّی متساعد نمی نماید و همچنین مصون از هرگونه آسیب رسانی به لایه اُزن می باشد.

عایق الاستومری می تواند بعنوان عایق صوتی نیز مورد استفاده قرار گیرد، بطوریکه عایقی به ضخامت 2 سانتی متر می تواند شدت صوت را تا 35 دسی بل کاهش دهد.

عایق الاستومری،غیررشته ای و غیرمتخلخل بوده که باعث پایداریِ عایق هنگام نصب در برابرِ پارگی یا تکه تکه شدن می شود.

عایق الاستومری را که در بعضی جاها اجباراً بصورت اکسپوز،نمایان می ماند می توان با استاده از رنگِ پلیمری که مخصوص عایق الاستومری می باشد رنگ آمیزی نمود.

در محلهای سربسته و داخلی ، عایق الاستومری را می توان بدون هیچ پوششی نصب نمود.

اما در محلهای روباز، سطحِ بیرونیِ عایق الاستومری را با لایه ای از آلومینیوم در ضخامتهای گوناگون جهت حفاظت در برابر ضربه، عوامل فرسایشیِ جوی و افزایش طول عمر عایق الاستومری، کاور می کنند.

عایق الاستومری به دو صورتِ “رولی” و “لوله ای” تولید و به بازار عرضه می گردد .

عایق پلی ایزوسیانورات :

این عایق یکی از انواع عایق های حرارتی سرد محسوب می شود.
این عایق به صورت سلول بسته و و فوم بردی سخت با استفاده از ایزوسیانات و پلی اتر در حضور یک کاتالیزگر ساخته می شود. دلیل حضور کاتالیزگر این است که باعث می شود مولکول ها دوباره تشکیل شده و به شکل سلول های بسته ایجاد شوند.

همین بسته بودن سلول ها باعث می شود که رسانایی خیلی کمی داشته باشد.

نام دیگری که برای این عایق استفاده می شود PIR است.  عایق پلی ایزوسیانورات از لحاظ ویژگی های فیزیکی شبیه به عایق پلی اورتان است اما در این حالت سعی شده است که ویژگی های عایق بهبود پیدا کند.

این عایق را می توان برای رنج دمای گسترده تری استفاده کرد. داشتن مقاومت در برابر آتش و دود نیز از جمله ویژگی های بارز این عایق است.

این عایق به تنهایی در برابر رطوبت مقاوم است پس شما نیاز ندارید که از لایه های اضافی جهت عایق رطوبتی استفاده نمایید.

عایق فنولیک :

عایق های فنولیک با مخلوط کردن فوم های پلاستیکی با رزین های فنولیک تولید می شوند و یکی از بهترین انواع عایق های آلی محسوب می شوند.

عایق فنولیک در تخته های بزرگ تولید می شوند و خیلی راحت می توان شکل های مورد نیاز را از آن ها تولید نمود.

این عایق ها دارای پایین ترین ضریب انتقال حرارت بین عایق های پلیمری می باشد، به صورتی که حدودا عایق فنولیک به قطر 2 سانتی متر می تواند جای بتن به قطر 35 سانتی متر به عنوان عایق حرارتی استفاده شود.

عایق پلی اتیلن :

پلی اتیلن، یک ماده پلیمری که استفاده از آن امروزه در زندگی روزمره افراد در حال گسترش می باشد. پلی اتیلن از واحدهای مونومر اتیلن تشکیل شده است.

اولین دسته پلی اتیلن ها که در صنعت پلیمر تولید شدند، “پلی اتیلن سبک” نام گرفتند؛ خواص این پلی اتیلن ها به گونه ای بود که برخی از نیازهای صنعتی مانند استحکام و مقاومت را به طور کامل برآورده نمی کرد.

نسل بعدی پلی اتیلن ها، “پلی اتیلن با چگالی بالا” نام گرفت. این سری جدید از پلی اتیلن، دارای وزن سبک و چگالی بسیار بالایی بود که به خوبی می توانست در برابر عوامل خارجی نظیر تنش ها، فشار و … پایدار بماند.

مهم ترین کاربردهای پلی اتیلن عبارتند از:

*   کاربرد در صنعت بسته بندی کالا (انواع پالت بسته بندی، پلاستیک ها، نوارهای تسمه بسته بندی، بست های جعبه های بسته بندی، سبدهای پلاستیکی و …)

*   کاربرد در صنایع خودرو (باک بنزین خودروها، برخی از اتصالات خودرو، برخی از قطعات داخلی اتاقک خودرو)
*   کاربرد در صنایع لوازم خانگی و منزل (تولید انواع بطری، تولید ظروف آشپزخانه، قطعات پلاستیکی لوازم خانگی، اسباب بازی کودکان و …)
*   کاربرد در صنایع برق و مخابرات (تولید محافظ کابل، روکش کابل برق و مخابرات)
*   کاربرد در صنایع آب و فاضلاب، نفت و مواد شیمیایی (تولید لوله پلی اتیلن آبرسانی و انتقال فاضلاب، تولید مخان پلی اتیلن نگهداری مواد شیمیایی، تولید انواع سپتیک تانک، ساخت لوله های انتقال دهنده مواد شیمیایی و …)

*  کاربرد در صنایع پزشکی و دارویی (تولید مخازن پلی اتیلن برای نگهداری داروها و مواد بهداشتی، انواع لوازم پر مصرف پلاستیک در حوزه پزشکی و سلامت)
*   کاربرد در صنعت عایق و پوشش (تولید فیلم های پلی اتیلن به عنوان عایق رطوبت در گلخانه ها، تولید فیلم پلی اتیلن در بسته بندی مواد غذایی، تولید عایق های ساختمانی)

عایق پلی استایرن :

پلی استایرن یک پلیمر مصنوعی معطر از مونومر استایرن (یک ماده پتروشیمی) می‌باشد که به سه نوع معمولی، مقاوم و انبساطی وجود دارد.

پلی استایرن، پلیمری است که از مونومر استایرن ساخته شده است، هیدروکربن مایعی که در واقع یکی از مشتقات نفتی است.

در دمای اتاق، پلی استایرن به صورت جامد و البته انعطاف پذیر است ولی در دماهای بیشتر می تواند ذوب شده و به صورت قالب هایی درآید.

این پلیمر کاربردی در ساخت ساندویچ پانل ها کاربرد فراوانی دارد و به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی خوب در انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری مورد استفاده قرار می گیرد.

پلی استایرن ها در کل به چهار دسته تقسیم می شوند که هر کدام از آن ها کاربرد های خاص خود را دارند:

پلی استایرن معمولی پلی استایرن مقاوم پلی استایرن انبساطی پلی استایرن اکسترود شده

عایق پشم سنگ :

پشم سنگ الیاف معدنی است که تشکیل شده از سرباره فولاد و سنگ بازالت است.مقاومت پشم سنگ در برابر آتش زیاد است و به عنوان یک عایق حرارتی کند سوز به شمار می رود.

پشم سنگ می تواند دمای بالا تا 820 سانتی گراد را تحمل کند و یک عایق حرارتی عالی محسوب می شود.

پشم سنگ به عنوان یکی از بی ضررترین عایق های شناخته شده محسوب می شود زیرا هیچ گونه آسیب جدی به محیط زیست وارد نمی کند .

هم چنین به دلیل استفاده زیاد از مواد معدنی در تولید آن به هیچ عنوان اثرات زیان باری برای انسان ندارد و حساسیت های تنفسی و پوستی ایجاد نمی کند.

همچنین پشم سنگ در برابر امواج صوتی نیز عایق صوتی مناسبی محسوب می شود،زیرا مقاومت آن در برابر صوت بسیار بالاست.

پشم سنگ در صنایعی مانند:

_کوره ها
_پالایشگاه ها
_نفت و گاز و پتروشیمی
_کانال های تهویه
_ساختمان
_صنایع نظامی و تسحیلاتی
_عایق های صوتی و حرارتی
کاربرد فراوان دارد.

عایق پلی یورتان :

پلی یورتان ها پلی مرهایی هستند که دارای پیوند یورتانی اند. پلی یورتان ها نخستین بار توسط اتو بایر آلمانی در سال 1937کشف شد.

پیوند یورتانی ازطریق واکنش افزایشی بین یک گروه ایزوسیانات و یک ترکیب دارای هیدروژن فعال مانند هیدروکسیل تشکیل شده است.

به طور کلی هر ماده ای که دارای هیدروژن فعال باشد می تواند در این واکنش افزایشی با ایزوسیانات شرکت کند و تولید پلی یورتان های مختلف را داشته باشد .

گروه های ایزوسیانات به شدت واکنش پذیرند به همین دلیل واکنش این گروه از واکنش ها در دمای محیط صورت می گیرد و برای پیشرفت واکنش نیازی به افزایش دما ندارند.

پلی یورتان ها پلی مرهایی هستند که دارای پیوند یورتانی اند. پلی یورتان ها نخستین بار توسط اتو بایر آلمانی در سال 1937کشف شد. پیوند یورتانی ازطریق واکنش افزایشی بین یک گروه ایزوسیانات و یک ترکیب دارای هیدروژن فعال مانند هیدروکسیل تشکیل شده است.

به طور کلی هر ماده ای که دارای هیدروژن فعال باشد می تواند در این واکنش افزایشی با ایزوسیانات شرکت کند و تولید پلی یورتان های مختلف را داشته باشد .

گروه های ایزوسیانات به شدت واکنش پذیرند به همین دلیل واکنش این گروه از واکنش ها در دمای محیط صورت می گیرد و برای پیشرفت واکنش نیازی به افزایش دما ندارد.

عایق فوم شیشه :

عایق فوم شیشه یا فوم گلاس یا سولار گلاس نسل جدیدی از انواع عایق ها هستند که جزء عایق های غیر معدنی محسوب می شوند.

دانه های فوم گلاس یکی از بهترین مواد برای اهداف ساخت و ساز و مصالح ساختمانی است. عایق فوم گلاس یا سلولار گلاس یک عایق سبک وزن که دانه های به شدت به یکدیگر فشرده شده اند.

همین خاصیت باعث می شود تا این عایق در مقابل نفوذ آب و سایر مواد به خوبی مقاومت کند.
قسمت عمده این عایق از شیشه ساخته شده است که مقداری فوم نیز به آن اضافه شده و بعد از گرما دیدن و پختن در دمای بالا و سپس خنک سازی به عایق مورد نظر تبدیل می شود.

همین شرایط تولید موجب می شود تا این عایق در مقابل با مواد شیمیایی پایداری خوبی از خود نشان دهد.

عایق پشم سرامیک :

پشم سرامیک یا فیبر سرامیک ماده  ای است متشکل از سیلیکات آلومینیوم  و الیاف مختلف پلی کریستال که مهم ترین خاصیت آن مقاومت در برابر حرارت است گفته شده پشم سرامیک قادر است حرارتی تا مرز 1600درجه سانتیگراد را تحمل کند.

پشم سرامیک از جمله عایق های حراررتی محسوب می شود که از دانسیته بالایی برخوردار  بوده ویکی از بهترین عایق هایی است که برای آکوستیک کردن فضاهای مختلف استفاده می شود و برای ساختمان ها و فضاهایی که می خواهند از نظر اتلاف انرژی بهینه ترین صرفه جویی را داشته باشند بهترین پیشنهاد است.

پشم سراميك خواص آكوستيكي خوبي از خود نشان مي دهد و استفاده از آن در جاهايي كه هم نياز به عايق حرارتي و هم صوتي در لايه هاي بسيار نازك و سبك، مانند بدنه خودروها، توجيح اقتصادي پيدا مي كند.

همچنين، به دليل مقاومت حرارتي بسيار زياد آن، از پشم سراميك مي توان به عنوان عايق ضدآتش در سازه ها و عایق حرارتی و الکتریکی در کوره های القایی و الکتریکی نيز استفاده كرد.
مقاومت پشم سرامیک در مقابل شوك هاي حرارتي بسيار زياد است. اين خاصيت باعث مي شود تا از اين نوع عايق در جاهايي كه پيك حرارتي شديد وجود دارد، مانند ترمز خودروها، استفاده شود.

عایق کلسیم سیلیکات :

از عایق کلسیم سیلیکات برای عایق کردن لوله ها و تجهیزاتی استفاده می شود که دمای بالایی را باید تحمل کنند. این عایق دارای عملکرد مطلوبی در مقابل آتش نیز هست و به طور کلی به سه شکل لوله ای، تخته ای و بلوکی ارائه می شود.

در حالیکه ساختار سخت این عایق دارای منحنی هدایت حرارتی خطی است، استحکام فشاری بسیار بالا, استحکام خمشی بالا و دارای بودن کلاس A در محافظت در برابر آتش و اشتعال ناپذیری آن است و معمولاً این خواص فیزیکی آنرا به مناسب ترین عایق در کاربرد های با دمای بسیار بالا و کاربرد های صنعتی تبدیل کرده است.
مزایای عایق های کلسیم سیلیکات:

_استحکام فشاری نسبتا خوب و پایداری بالا
_عدم اشتعال پذیری
_مقاومت در مقابل خوردگی و ترکیبات شیمیایی و آلودگی های قارچی
_نسبت استحکام به وزن بسیار خوب
_عدم خوردگی لوله های فولادی و آهنی
_مصرف انرژی ناچیز در حین تولید به طوری که از نقطه نظر صرفه جویی انرژی یکی از بهترین نسبت های صرفه جویی سالیانه را در بین سایر عایق ها دارد.

 

با توجه به توضیحات بالا میتوانید با خیال راحت عایق مناسب ساختمان خود را انتخاب کنید در زیر سوالی که ممکن است سوال شما عزیزان باشد مطرح میکنیم:

 خونه 90 متری 15 سال ساخت است،در فصل سرما از کف و دیوار ها سرد میشود و با گرمایشی شوفاژ هم کف گرم نمیشود  فقط بالا تنه گرم تر شده .
کدوم عایق مناسبه وهزینه آن  متری چنداست ؟

 عایق های الاستومری با ضخامت های متفاوت مناسب عایق کردن کف و دیوار می باشد. حدود قیمت متری 45 به بالاتر با عرض ۱ متر 

 

مرکز فروش عایق حرارتی در تهران

 

——————————————————————————–

با عرض پوزش از شما عزیزان متن زیر جهت مطالعه نمی باشد و صرفا جنبه تبلیغاتی دارد.

انواع عایق حرارتی کف ساختمان

عایق حرارتی ساختمان اصفهان

عایق کاری حرارتی کف ساختمان

عایق حرارتی ساختمان مشهد

عایق حرارتی ساختمان اراک

عایق حرارتی ساختمان تبریز

عایق حرارتی ساختمان تهران

مصالح ساختمانی عایق حرارتی

عایق حرارتی نما….ملات عایق حرارتی …..عایق حرارتی نسوز .

عایق حرارتی پنجره…..عایق حرارتی پلی اتیلن …. عایق حرارتی تاسیسات ….عایق حرارتی ضد حریق.

سئو دیچینو 

3 پاسخ تا “عایق حرارتی ساختمان”

 1. سلام
  مطلب بالا رو خوندم اما نمی دونم فرق عایق های زیر چیه ؟ و برای ساختمونم از کدوم عایق صوتی و عایق حرارتی استفاده کنم ؟
  عایق پشم سنگ
  عایق صوتی دیوار مشترک
  عایق حرارتی
  عایق رطوبتی
  عایق ساختمان
  عایق پلی یورتان
  عایق الاستومری
  عایق صوتی الاستومری

  لطفا راهنمایی کنید…

  • مدیر سایت در دسامبر 2, 2019 @ 11:04 ق.ظ

   با سلام
   لطفا قسمت مقالات سایت رو کامل بخونید،
   درباره انواع عایق های صوتی و عایق های حرارتی کامل نوشتیم
   باز اگر سوالی بود بنویسید

  • مدیر سایت در دسامبر 15, 2019 @ 5:06 ب.ظ

   سلام خدمت شما کاربر عزیز
   باید با مهندس مشاور ساختمان مشورت کنید تا بهترین انتخاب را انجام بدید.
   بسته به محل زندگی و نوع سازه عایق مناسب انتخاب میشه.

ارسال نظر